Lov Šarana u zimskim uslovima-2 deo
Ako smo otkrili gde je riba stacionirana, ostaje nam da zabacimo sistem i mamac što nežnije i suptilnije, ne mesto koje smo odredili.Moramo imati vrlo oštru udicu, kratak fluoro karbonski predvez, jer se šaran zimi slabije kreće, pa predvez mora biti kraći, da bi se pre uhvatio šaran.Imajte na umu da je zimi voda hladnija i bistzrija, pa kako mi možemo lako primetiti pokrete ribe, tako i nas riba može lakše uočiti sa dna i uplašiti se i otići sa tog odabranog mesta.Svingere moramo podesiti tako, da budu jako osetljivi, a najlon mora biti opušten, jer moramo reagovati na najmanji pokret najlona ili svingera,jer u hladnim vremenskim uslovima, ne možemo očekivati da šaran jako udari i počne da odmotava špulnu.
Moja brzina u zimskom ribolovu
Osnovno i najvažnije pravilo u zimskom ribolovu je korišćenje manje mamaca i hrane.Hladnije vreme znači manje hrane.Samo nekoliko mamac je dovoljno baciti u vodu.Kada je temperatura stalna i polako počinje da se penje toplina vode, onda je šaran usporen i ne treba ga puno hraniti.Mala količina je sasvim dovoljna ili ga ne treba uopšte hraniti.Dovoljan je mamac jake arome za hladnu vodu.Najbolje je kad mamac sadrži aromu na alkoholnoj bazi, jer se najbrže rastvara u vodi.
Mešavina malih peleta bez ulja je pravi izbor za hladnu vodu
Druga mogućnost je kad se peleta sastoji od malog procenta ulja.One su idealan mamac za zimski ribolov, jer se šaran ne može brzo najesti kao kad pecamo na boilu i hranimo boilama.Veoma efikasne su CSL pelete malog prečnika, koje se brzo rastvaraju u vodi i ne može se riba brzo najesti.Naravno, nećemo bombardovati odabrano mesto za pecanje, kuglama u kojima je mešavina peleta, već ćemo baciti samo nekoliko loptica, veličine teniskih na odabrano mesto.Pomešane sa metod miksom, vrlo brzo će se topiti i ostaviti trag na dnu i biti primamljiva za šarana.
Moji omiljeni mamci za udicu
Kad smo se odlučili da koristimo Boile kao mamac, odabrali smo one sa ugljenim hidratima u osnovi, jer proteine šaran u zimskim uslovima teško vari.Moramo se setiti, da smo izabrali boile malog prečnika,Moramo obratiti,pri izboru mesta, na bistrinu vode, a samim time da li da koristimo svetlije boje pri izboru mamca,Boile sa svetlijom bojom sigurno nije pravi izbor, jer je voda bistra,tako da na to moramo obratiti pažnju.Moje mišljenje je da se ipak moramo fokusirati na izbor arome i boile na alkoholnoj bazi, nego na izbor boje.Po meni,nekad čak i svetlija boja može izazvati radoznalog šarana da joj pridje i uzme je,ali ja sam se ipak odlučio za prvu varijantu,aromu.
Skačuća fluoro pop-up verzija boile,radila je veoma dobro za velikog Šarana.
Razne varijacije sa kombi rigs-om
Još jedan dobar zimski mamac CSL Hookers Catch pelete, koji treba da pustite da upija CSL tečnost,koja je sastavni deo nje. Pelete su jakog mirisa, koje emituju svetli trag ove tečnosti.Pored toga, one su sitne i rasprostranjuju se na dnu i primamljive su za ribu, da ih šaran vrlo rado uzima. Prave se u tonućoj verziji, a i plutajuća je dobra. Ovako možete ponuditi šaranu mamac na dnu i onaj koji pliva do površine vode. Ja upražnjavam obe varijante u zimskim uslovima ribolova. Ja obično koristim jednu plutajuću i jednu tonuću peletu. Imam dobro izbalansiran mamac koji će podrhtavati na dnu. Na drugu dlaku sam stavio malu boilu, jarke boje i plutajuću.Ako regulišem dužinu lidkora, doći ću do ribe koja je u raznim slojevima vode. Stavio sam metarski lidkor, koji se pokazao efikasnim, kad je riba u koloni oko mamca.
Moj poslednji savet za zimski ribolov, nemojte se ustezati za potrebom za topliju odeću,budite dobrog raspoloženja i jako strpljivi.
Želim vam puno uspeha u ribolovu i u životu.
.
Vaš član SBS tima Zdeněk Ipser
Od: Zdeněk Ipser
-
F-Code je aktiviran
U leto 2011 proizvodi iz serije Flumino su bili u poslednjoj etapi testiranja, pomažući našem timu da ostvari svetski rekord, od 1415Kg uhvaćene ribe za 96h na jezeru Ezerjó, na drugom Carp Cup-u. u 2012., zahvaljujući ubedljivim rezultatima... -
Pobeda na WCC 2012 sa novorazvijenim boilama 2. deo
Kako su to uradili? Koja montaža, koji su mamac i primamu koristili da bi postigli ovaj rezultat? Kako su se pripremili za ovo prestižno takmičenje? Kako su našli pravo rešenje i pravo mesto? Jako puno šarandžija je bilo znatiželjno... -
Pobeda na WCC 2012 sa novorazvijenim bilama 1. deo
Ja sam srećan čovek, pošto redovno učestvujem na World Carp Classic takmičenjima, gde dolaze najiskusnije šarandžije da se takmiče međusobno. Uvek sam veoma uzbuđen pošto moram da budem veza između... -
Povratak na jezero Rainbow - Ultimativni izazov 2. deo
Sati provedeni na jezeru Rainbow su uvek posebni za mene zato što imam šansu da uhvatim lični rekord sve do poslednjeg minuta i to je jedno od najpoznatijih jezera za šarandžije. Uvek su lepi momenti kada sa svojim prijateljima postignem velik ...